ALTUNBİLEKLER: “TOPLUMSAL FARKLILIKLAR ZENGİNLİKTİR” DEDİ

Altunbilekler’in ''Yönetimin Cinsiyeti Olmaz Platformu''nun 3. oturumu “Toplumsal Farklılıklarımız Zenginliğimiz midir?” konulu panel ile 16 Kasım 2017’de Mirabelle Fırın Mutfak Ostim Şubesinde gerçekleştirildi. Altunbilekler Kurum Psikoloğu Kader Güven Keskin ile IK ve Kurumsallaşma Direktörü Öznur Altunbilek liderliğinde kadın mağaza müdürleriyle yol alınan çalışmaların paylaşıldığı panelde, kurum içindeki farklılıklar üç oturumla ele alındı.

 

Kasım 2016'da kurulan ''Yönetimin Cinsiyeti Olmaz Platformu'', kadın yöneticilerin kurum içinde desteklenmesiyle “eşitlik-kazandırır” ilkelerinden yola çıkılarak kadın yöneticilerin mesleki ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla kurulmuştu. Kurum içi geçmiş ve güncel araştırmaları da çalışmalarına konu alan platformda, “Toplumsal Farklılıklarımız Zenginliğimiz midir?” konulu panelde önemli konulara vurgu yapıldı.

 

“Kurum İçi Nesil Farkı Araştırması” ile kuşaklar arası ilişkiler masaya yatırıldı

Tüm Altunbilekler kadın ve erkek yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşen ''Yönetimin Cinsiyeti Olmaz'' projesinin 3. oturumunda, Dünya genelinde genç kuşakların X,Y,Z olarak tanımlandığından yola çıkılarak, Gıda Perakendeciliğindeki farklı kuşakların iş yaşamında yönetsel anlamdaki farlılıklarına dikkat çekildi. “Toplumsal Farklılıklarımız Zenginliğimiz midir?” sorusunun cevabının irdelendiği platformda, “Kurum İçi Nesil Farkı Araştırması” sonuçları Sincan Fatih Mağaza Müdürü Fatma Tuna tarafından katılımcılarla paylaşılarak, Y kuşağı ve X kuşağı özelliklerinin perakendecilikteki özellikleri ve kuşaklar arası ilişkiler masaya yatırıldı. Araştırma sonucunda, katılımcıların görüşlerine de yer verilerek, kuşak farklılıklarının eksiklik değil zenginlik olduğu sonucuna hep birlikte varıldı.

 

“Düşünce Engelini Kaldırarak En Büyük Engeli Kaldıracağız, Önemli Olan İş İnsanı Olabilmek”

Engelli çalışanlar için sağladığı istihdamla dikkat çeken Altunbilekler, engelli çalışanlarının güçlü yönlerini ortaya çıkararak da farklı bir çalışmaya imza attı. Bilgi İşlem Uzmanı Tuğba Kayalak’ın koordinasyonuyla, bedensel engelli çalışanlarla röportajlar yapılarak, ihtiyaçların tespitine yönelik başlatılan çalışmada, perakende dinamikleri ve iş kuralları öğrenildiğinde, engelli çalışanların farklı güçlü yönlerinin mağazalarda verimliliğe dönüştüğü örnek çalışmalar  “Düşünce Engelini Kaldırarak En Büyük Engeli Kaldıracağız, Önemli Olan İş İnsanı Olabilmek” mesajlarıyla sergilendi. Böylece, bedensel engellerin de kadınlardaki yüksek başarı potansiyeli ya da kuşak farklılıklarının ortaya koyduğu zenginlikler gibi, verimliliği arttıran bir zenginlik olduğu görüşü doğrulandı.

 

“Tutku ve Heyecan Varsa Yollar Hep Açıktır”

Altunbilekler’de yönetici olmanın, kadın-erkek ya da engelli-engelsiz olmak fark etmeksizin, yeterli çaba, tutku ve heyecan varsa yolların daima açık olduğu ve toplumsal önyargıların nasıl aşıldığı, panelist kadın mağaza müdürlerinin bireysel hikayeleriyle ortaya konuldu. Altunbilekler Kurucuları, Mustafa Altunbilek, Derviş Altunbilek ve Selim Altunbilek’in kuruluş yıllarında önem verdiği konuların başında gelen kadın istihdamına yönelik tutumları ve ilk yıllarda kadın yöneticilerin %50’nin üzerinde olduğunun hatırlatıldığı platformda, kadın çalışanlara yönelik farkındalığın, kuruluşundan bugüne bir Altunbilekler geleneği haline geldiği de platformda altı çizilen önemli konulardan biriydi.

Haber listesine dön